30

تاریخچه روستا

در بررسی پیشنه تاریخی طاد شواهدی مانند غارهای تاریخی كوه قلعه بزی یا خانه جعفری طاد قدمت 60 هزارساله انسان در این مكان را تایید می كند.

روستای طاد دارای ویژگی های خاصی چون، زمین های مرغوب کشاورزی، نزدیکی به رودخانه زاینده رود و قرارگرفتن در دامنه کوه است که باعث جذب انسان ها وسکونت در این منطقه شده است . براساس کاوش های باستان شناختی عمر حضور انسان در این منطقه (لنجان) به حدود چهل هزار سال پیش بر می گردد . نتایج کاوش های باستان شناختی در غارهای قلعه بزی در 5 کیلومتری جنوب شرق روستای طاد به خوبی این موضوع را اثبات کرده است. نام روستا در متون تاریخی سده های نخستین اسلامی به کرات ذکر شده است .این موضوع نشانگر پیشینه تاریخی روستای طاد به عنوان یکی از روستاهای مهم در منطقه تاریخی لنجان بزرگ است . عبدالکریم سمعانی از طاد « : علمای شاخص قرن ششم هجری طاد را یکی از روستای اصفهان معرفی کرده است ومی نویسد : "بالذال المعجمة: من قرى أصبهان. " یاقوت حموی جغرافی دان مسلمان و سرشناس عرب زیان در قرن ششم طاد را یکی از روستاهای منطقه اصفهان دانسته است.

گرچه تاکنون پژوهش های باستان شناختی در روستای طاد انجام نگرفته است اما با توجه به بررسی های موردی، بافت تاریخی روستای طاد در شهرستان فلاورجان بی نظیر است .این بافت ارزشمند در دامنه کوه طاد شکل گرفته و تا شروع زمین های کشاورزی ادامه می یابد.

علت شکل گیری روستا در دامنه کوه به چند دلیل بوده است. نخست: حفظ اراضی مرغوب کشاورزی ، دوم بالا بودن سطح آب های زیرزمینی به دلیل نزدیکی ب ه رود خانه زاینده رود ، سوم حفاظت از روستا در مقابل تهاجم بیگا نگان و چهارم جلوگیری از نفوذ رطوبت زمین به پی و دیوار های خشتی.

بافت تاریخی روستای طاد الگو و نمونه ای کامل از زندگی روستایی در ایران است .گرچه برخی از عناصر این بافت (همچون مساجد ، آسیاب ها، کوشک وقلعه ها و.... )  در طی زمان از بین رفته اند با این وجود بسیاری از ارزش های تاریخی، معماری، فرهنگی واقتصادی روستاهای گذشته در بافت کنونی طاد یافت می شود. بافت روستا دارای معابر و کوچه های منظم ومشخصی است مهمترین گذر تاریخی روستا از شرق به روستا و قراردارد. این گذر به نام باغشاه یا نقاشخانه معروف است ونشان از حضور حاکمان و پادشاهان دوره صفوی در این روستا دارد و به احتمال زیاد یکی از تفرج گاه های شاهان صفوی درروستای طاد قرارداشته است. علاوه براین گذر دیگری در بافت تاریخی طاد وجود دارد در این گذر عناصر ارزشمندی چون خانه حاجی خان، حمام ، مسجد جامع ، خانه جعفری ، سقاخانه ، بازارچه و... قراردارند . سایر گذرها و کوچه های روستا با نظمی خاص وارتباطی مشخص به یکدیگر ارتباط دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 11 =