30

اشتغال و اقتصاد

زمینه های اشتغال در روستای طاد به شرح زیر می باشد:

کشاورزی

در روستای طاد بخش کشاورزی به عنوان شغل دوم مردم روستا محسوب می گردد و اکثرا افراد مسن و میانسال به این فعالیت مشغول هستند. و بیشتر محصولات کشاورزی شامل جالیز، سبزیجات مصرفی، گندم، جو، برنج و ماش برای مصارف اهالی روستا می باشد.

زراعت و باغداری

در بخش زراعت نیز تعداد معدودی در روستا و اکثرا افراد مسن به این حرفه مشغول هستند و بیشترین محصولات زراعی و باغی روستا شامل درختان به، هلو، زردآلو، گیلاس، گلابی، آلبالو و انجیر می باشد.

                                                                           

دامداری

دامداری از جمله اموری است که در کنار بخش زراعت توسط روستاییان انجام می شود . براساس بررسی های انجام گرفته می توان گفت در روستا اهالی به طور نسبتا مناسبی به دامداری نیز می پرازند. در سطح روستا تعدادی دامداری وجود دارد و اکثر اهالی روستا محصولات تولیدی را به مصارف خانگی اختصاص می دهند.

صنعت

نزدیکی روستا به قطب های صنعتی مبارکه، ذوب آهن، اشترجان و سیمان سپاهان سبب شده است تا جنب و جوش کار و فعالیت در این منطقه به خوبی دیده شود. عمده ترین موارد اشتغال و حدود 90 درصد بخش اشتغال روستا در زمینه فعالیت های فنی- خدماتی است. عمده مشاغل مردم روستا عبارت است از تابلوسازی، نجاری، خیاطی، فنی خدماتی، مکانیکی، طباخی، جوشکاری و صافکاری و ...

خدمات

خدمات در روستا به چنددسته خدمات خرد و خدمات عمومی و دولتی تقسیم می شود

  • واحدهای تجاری روستا که شامل 150 واحد تجاری خرد، کارگاه کوچک و نیمه صنعتی می باشد. از جمله کارگاه های مونتاژ، جوشکاری، نجاری، خیاطی، فنی- خدماتی، فیروزه کوبی و صنایع دستی بانوان
  • کارمندان دولت شامل معلمین، دبیران مدارس، کارمندان بانک ، کارمندان مرکز بهداشت، مرکز مخابرات و پست، کارمندان نیروی انتظامی، دهیار، اعضای شورای اسلامی
  • کارگران و کادر فنی که در بخش ساختمان یا واحدهای کوچک خدماتی مشغول به فعالیت هستند.

عمده مشاغل خدماتی در روستا بخش اداری- دولتی در دهیاری و شورای اسلامی، بانک های تجارت و کشاورزی، شاغلین پمپ بنزین، شاغلین مدارس و کانون های فرهنگی، آموزشگاه های خصوصی کارگران ساختمانی و خدماتی، رانندگان را شامل می شود. که در سطح روستا علاوه بر مدارس دولتی، آموزشگاه زبان، مهد کودک، کانون های فرهنگی تربیتی، کانون های مذهبی به فعالبیت مشغول هستند.

                    

کارگاه ها

از جمله کارگاه های موجود در سطح روستا می توان به کارگاه های مونتاژ، جوشکاری، نجاری، خیاطی، فنی- خدماتی، فیروزه کوبی و صنایع دستی بانوان اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 5 =