30

آثار باستانی و تاریخی روستا

اماکن تاریخی و باستانی روستای طاد 

حدود ۳۰ اثر تاریخی بر اساس تایید میراث استان در طاد وجود دارد که پنج اثر ثبت شده و در حال ثبت ملی اقدام شده است و دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط در طول سال مراجعات زیادی جهت بازدید دارند ولی به دلیل نبود زیر ساخت های مناسب گردشگران بصورت انفرادی بازدید می کنند لیکن پتانسیل گردشگری در طاد بدلیل بافت تاریخی گسترده  و بهم پیوسته و خانه ها و کوچه های قدیمی بسیار زیاد و قایل مطالعه و سرمایه گذاری می باشد

 

مشخصات اماکن و بناهای تاریخی روستا
تصویر نام بنا توضیحات بنا
برج های کبوتر خانه بزرگ طاد

در گذشته به دلیل وجود مزارع گسترده در روستا برج های کبوترخانه زیادی در اطراف وجود داشت در سال های اخیر بسیاری از این  برج ها از بین رفته و هم اکنون پنج برج کبوتر خانه شامل سه برج بزرگ و دو برج کوچک در مزارع اطراف طاد وجود دارند.  برج های کبوترخانه با مصالح خشت ودر فرم مدور وبه صورت خمره ای یا سیلندی شکل ساخته شده اند. هر برج کبوتر دارای  یک ورودی کوتاه و هزاران لانه کبوتراست. یکی از ویژگی های شاخص برج های بزرگ روستای طاد  وجود سه طبقه در این برج هاست که تاکنون در هیچ یک از برج کبوترخانه ی شهرستان فلاورجان دیده  نشده است .

برج های کبوتر خانه کوچک طاد
نمای غربی حمام تاریخی روستای طاد

بزرگترین حمام روستا مرسوم به حمام بزرگ با مساحتی بالغ بر ۵۰۰ متر مربع در روستای طاد واقع شده است که دارای ارزش تاریخی می باشد و در سال ۱۳۹۷به ثبت ملی رسید. حمام تاریخی روستای طاد در مجاورت خانه تاریخی جعفری و مسجد جامع روستا قراردارد. این حمام  از دو بخش زنانه و مردانه تشکیل می شود. حمام در واقع شامل دو باب حمام اصلی و حمام غسلی و متعلق به دوره قاجاریه است. هر دو حمام دارای بخش هایی چون سردر، ورودی، رختکن، میاندر، گرمخانه، نوره‌کش‌خانه، گرمخانه و خزینه هستند که با مصالح سنگ، آجر و با استفاده از تاق و تویزه و ستون های سنگی ساخته شده اند. بخش زنانه آن از طریق کوچه ای باریک  قابل دسترسی است. حمام مردانه  دارای یک ورودی در جهت غرب است که با راهرویی کوتاه به رختکن حمام  متصل می شود . فضای رختکن دارای فرمی هشت ضلعی است که از چهار طاق نمای عمیق تشکیل شده است.  طاق نمای جبهه جنوبی حمام با استفاده از دو ستون سنگی استوار شده است . رختکن از طریق میاندری کوتاه به فضای گرمخانه متصل می شود.  در فضای گرم خانه نیز دو ستون سنگی زیبا به کاررفته است . در گذشته خرینه حمام در جهت شمال قراداشت واز حدود سال ۱۳۳۰ حمام روستا از حالت  خزینه ای به دوشی تبدیل گردید . این بنا با مصالح آجر در بدنه داخلی و ملاط گل آهک و سنگ در نمای بیرونی ساخته شده است.

نمونه هایی از سنگ قبور تاریخی در روستای طاد

 پیرامون امامزاده شمس الدین قبرستان تاریخی طاد شکل گرفته است وهم اکنون نیز فعال می باشد . بخش قدیمی قبرستان در جهت جنوب قرارگرفته  است . در این بخش سنگ قبور نفیسی از دوره صفویه و از حدود چهار صد سال پیش به این سو وجود دارد. این سنگ قبور شامل دو نوع رایج وشاخص صندوقی شکل و سنگ قبور بالین دار می شوند. متن سنگ قبور با خطی پخته وبرجسته بر سطح سنگ قبور شامل نام الله در سر لوحه سنگ قبر ، نام و نام پدر متوفی در متن میانی و و تا ریخ فوت وی به صورت عددی یا حروفی در  متن پایانی می گردد. صلوات کبیره ، نقوشی چون شیر و یا اشعاری حزن انگیز نیز حواشی سنگ قبور را مزین کرده است.

خانه تاریخی مرحوم حاج احمد جعفری(غلامرضا حیدر)

به جرات می توان گفت که بیشترین خانه های تاریخی و بافت ارزشمند قدیمی به اذعان میراث شهرستان فلاورجان در روستای طاد قراردارند این خانه ها عموما متعلق به دوران صویه ، قاجاریه و پهلوی هستند. تمامی خانه ها با مصالح خشت و ملات گل و گچ وبراساس وضعیت اقلیمی منطقه ساخته شده اند. دارای یک ورودی با سردری زیبا می باشند. این سردر دارای دو سکوی پیر نشین در طر فین ، طاقی زیبا وتزئینی و دری چوبی و نفیس است . پس از سردر هشتی خانه قراردار واز طریق دهلیزی کوتاه به حیاط خانه مرتبط می گردد. خانه عموما رو به جهت قبله (جنوب غرب) قراردارند تا در زمستان ها از گرما  موجود نهایت استفاده را ببرند ودر تابستانها از خنکای هوا لذت ببرند.  حیاط خانه ها وسیع و معمولا به حوض یا غچه ای زیبا مزین شده است. هر خانه دارای اتاق های پنج دری (سفره خانه) اتاق های سه دری، اتاق خواب، پستو، بالاخانه، مطبخ و زرزمینی برای انبار غذا وغلات بوده است. برخی از خانه های موجود چون خانه های جعفری دارای تزئینات وآرایه های زیبای نقاشی، درهای چوبی نفیس و ازاره های سنگی می باشند.

بقاع متبرک

  روستای طاد مدفن دو تن از بزرگان مذهب تشیع به نام های امامزاده شمس الدین و سید عرب است. شاه شمس الدین در میانه یکی از قبرستان های تاریخی و قدیمی روستای طاد در جهت جنوب غرب روستا قراردارد.  شجره نامه سنگی این امامزاده نیز اثر شاخص و کم نظیر است که نسب دقیق امامزاده را با خط شکیته نستعلیق بر سطح سنگ حجاری نموده اند و بر مزار امامزاده نصب شده است. ساختمان قدیمی امامزاده تخریب شده اما محجر چوبی و نفیس آن سالم مانده است.  مدفن امامزاده سید عرب نیز در قبرستان داخل روستا در نزدیکی مسجد جامع قراردارد. بقایای از یک بنای تاریخی ومذهبی در نزدیکی گذر باغشاه در روستای طاد وجود دارد که در بین مردم به مسجدی معروف است . بخش باقی مانده  آن  بخشی از محراب مسجد یا بقعه ای متبرک است که با خشت ساخته شده است. با توجه به شواهد تاریخی، ارتفاع بلند بنا، شباهت مقرنس کاری محراب آن با بنای تاریخی بقعه پیر بکران، به احتمال زیاد بنای کنونی مسجدی در روستای طاد متعلق به دوره ایلخانی است.

بخشی از محراب بنای تاریخی مسجدی معروف به دیوار مسجدی  
بخشی از بافت تاریخی طاد  
     
     

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 18 =